Mapování území na jižní Moravě 2021 po zásahu tornádem

Tornádo zpustošilo jih Moravy.

6 min.

Dne 24. června zasáhlo ničivé tornádo hustě osídlenou oblast jižní Moravy. Tornádo za sebou zanechalo tisíce poničených domů, někdy i celé městské části, převrácená nebo kompletně poškozená vozidla. Zkrátka scénář, který je pro většinu lidí v našich oblastech naprosto nepředstavitelný.

Tornádo Hodonínsko 2021 

 

Katastrofa vyvolala rozsáhlou záchrannou akci. Tým GINA a jeho technologie, kterou hasiči používají již řadu let, splnily svůj účel. Jak se situace rychle vyvíjela, sestavili jsme zásahový tým a nabídli naši pomoc hasičům koordinujícím zásah. Tyto kroky vedly k vytvoření dobrovolné spolupráce, kdy jsme doslova přes noc nasadili na serveru hasičů naši technologii sloužící k mapování terénu pomocí dronu. S naším dronem (DJI Mavic 2 Enterprise DUAL) jsme vzlétli krátce po rozednění, kdy světelné podmínky již umožňovaly pořizovat první snímky zdevastované krajiny. Technologie GINA Drone zpracovávala snímky krajiny v průběhu jejich pořizování a vytvářela digitální mapu, která byla v reálném čase přenášena do všech aplikací GINA, které používají hasiči v terénu (ať už jde o GINA Tablet nebo GINA Lite) a mobilní krizový operační štáb (prostřednictvím GINA Central). 

GINA Lite

Mapování pomocí dronu poskytlo zasahujícím jednotkám první celkové snímky v těžko přístupných oblastech. Druhou fází bylo mapování pomocí ultralehkého letounu, který byl schopen pokrýt mnohem větší území. Díky letu v malé výšce, přibližně 1 km nad zemí, se podařilo nafotit velmi ostré snímky, které nenarušovaly mraky a zároveň je zpracovat stejnou technologií, jaká byla použita pro data z dronu. Tímto způsobem se podařilo poskytnout záchranářům vždy aktuální mapy areálu v krátkém časovém úseku při zachování nízkých nákladů.

Schema GINA

Díky tomu mohly zásahové týmy používat k průzkumu zasažených oblastí vždy aktuální mapy z dronu a možnost sledovat postup odklízecích prací v porovnání s aktualizacemi map z letadla. Pro případné užití byla také záchranářům vytvořena heat mapa, která zjednoduší práci při odhalování nově vznikajících požárů způsobených únikem zemního plynu. To vše umožnilo hasičům pracovat s nebývalou efektivitou a poskytlo ještě rychlejší pomoc tam, kde to bylo nejvíce potřeba.

 

Naše technologie byla využita pro poskytnutí pomoci pro cca 30 000 obyvatel, v nejvíce postižených oblastech touto katastrofou. Těchto výsledků by nebylo možné dosáhnout bez podpory HZS JMK a spolupráce s Ústavem leteckého inženýrství VUT v Brně a samozřejmě společnosti DJI, která drony vyrábí. Jsme hrdí na to, že společně plníme naše poslání – zachraňovat životy prostřednictvím technologií.

 

GINA System je softwarová mapová technologie určená pro řízení katastrof a mimořádných událostí. Systém obsahuje aplikace pro IZS, které integrují jednotlivé hardwarové komponenty, jako jsou mobilní vysílačky, GPS trackery, senzory a drony, které používají organizace státní bezpečnostní složky celém světě při každodenních operacích nebo katastrofách.

GINA System

* K mapování oblasti byly aplikovány výsledky projektu “Monitorování, vyhledávání, detekce, navádění a zaměřování pomocí dronu - systém vidění pro obranné systémy a IZS složky”, projekt ev. č.: FV40309.