V Bzenci jsme hasili 14 dní a ani po 14 dnech jsme pořádně nevěděli, jak velké je požářiště. Jen jsme spekulovali nad papírovou mapou. První dny jsme ani netušili, kde všude máme nasazenou požární techniku. Poslední auta odjížděla z Bzence téměř po měsíci. Ten den jsme povolali GINA System a díky mobilnímu terminálu Motorola jsme konečně zjistili kde všude hořelo, kde byla nasazená jaká technika, kde bylo čerpací stanoviště, kde se doplňoval vrtulník. Přestože mobilní terminál má k dnešním tabletům daleko, tak tenkrát to byl div.
plk. Ing. David Jirouš, vedoucí oddělení KOPIS Jihomoravského kraje
Praktických příkladů, kdy bylo použití systému GINA na výjezdových tabletech přínosem pro naše hasiče, je celá řada. Každý den se setkáváme s tím, že použití této techniky velmi usnadňuje našim příslušníkům, resp. velitelům vozů či jednotek, jejich práci, ať už třeba cestou na místo zásahu, či přímo na místě samém. Není to ale jen při zásazích, kdy je využíván celý systém složek IZS.
ppor. Ing. Ivo Jirásek, velitel čety požární stanice Lidická
Tablet bych doporučil každé jednotce, která má možnost zajistit si finance na jeho nákup, jelikož moderní technologie je neocenitelnou pomocí při plnění našich úkolů.
Doubek P., Dobrovolný hasič, ČR.
Práce s GINA TABLETEM je pro mě již druhým rokem obrovským krokem kupředu, získání důležitých informací o událostech uceleně, přehledně a na jednom místě pro mě znamená výraznou úsporu času a smysluplné předání výběru informací médíím. Čas, který v našem poslání hraje obrovskou roli, zachraňuje životy. Přidanou hodnotou je získání doplňujících dat a mediálních informací v podobě fotek. Tou nejdůležitější částí je, ale nejen pro mě, ale i pro všechny jednotky v ČR navigace k lidem vyžadující pomoc složek IZS tou nejkratší a nejrychlejší cestou.
Hošák, Z., mluvčí - dokumentarista HZS Olomouckého kraje, ČR
Chtěl bych vyzvednout především spolupráci s operačním střediskem. Během cesty k zásahu tak mohu využít cenné minuty na palubě vozidla k přípravě na specifické aspekty zásahu. Nedávno jsme tak zjistili, že nejedeme k nahlášenému požáru jednoho vozidla, nýbrž vozidel tří.
Pěnčík R., Dobrovolný hasič, ČR.
Za KOPIS se s praktickým příkladem setkáváme denně. Díky lokalizaci vozidel známe jejich polohu, operativně je převelujeme k nejbližším MU, navigujeme je v případech kdy bloudí. Díky fotografiím mají operační rychlý feedback jak to na místě MU vypadá. Stejně tak i řídící důstojník a tiskový mluvčí. Zakreslování se nejvíce využívalo a zároveň i osvědčilo na povodních 2013.
plk. Ing. David Jirouš, vedoucí oddělení KOPIS Jihomoravského kraje
V minulosti se všechny dostupné informace dozvěděl velitel vozu, resp. jednotky, z papírového výjezdového dokladu a tzv. karty ulice. Další informace se dozvěděl pouze z radioprovozu od operačního důstojníka. Systém GINA, který v současnosti používáme a na který si naši hasiči i přes počáteční nedůvěru některých z nich velmi rychle zvykli, nabízí informace komplexně. Pro zajímavost – stejně jako vozidla ZZS vidí velitel na tabletu i vrtulníky ZZS a PČR s posádkou leteckých záchranářů HZS JHM
ppor. Ing. Ivo Jirásek, velitel čety požární stanice Lidická
Velmi cenná je vizualizace zasahujících jednotek hasičů zejména při událostech, kdy je použit automatizovaný externí defibrilátor. Při takovýchto zásazích na místo vyjíždí nejen tým záchranky, ale i časově nejdostupnější tým hasičů s automatizovaným externím defibrilátorem. Pokud hasiče s defibrilátorem vidíme v mapách, operátor může třeba upozornit volajícího, že jsou hasiči už na místě, a tím zajistit co nejrychlejší příchod k pacientovi.
Barbora Zuchová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje
Každý den spolupracujeme se záchrannou službou u dopravních nehod. Hlavně nehody na dálnicích a rychlostních silnicích bývají hlášeny s odchylkou i několika kilometrů. Vozidlo, které přijede na místo první, ať už se jedná o hasiče nebo záchrannou službu, upřesní svou polohou místo události. Další jednotky už míří přímo k místu zásahu. Díky tomuto systému odpadá složité navigování přes telefon, stanovování styčných bodů, kde na sebe hasiči a záchranka čekali a až pak společně pokračovali k zachraňované osobě,
plk. Ing. David Jirouš, vedoucí oddělení KOPIS Jihomoravského kraje