GINA se zúčastnila cvičení ORKÁN 2019

Od 10. 6. 2019 do 12. 6. 2019 proběhlo na Jesenicku rozsáhlé mezinárodní cvičení pod názvem „Orkán 2019“. Cvičení, které avizovalo náročné prověření složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje po extrémní síle větru s dopady v podobě několika desítek či stovek popadaných stromů, poškozených střech, zranění osob a podobně, v sobě navíc skrylo i možné navazující komplikace v podobě zvýšení hladin toků, povodní, destrukcí objektů, pátrání po osobách, ale i záchranu osob z hloubky místně namodelovanou do Poštovní štoly. 

25. 6. 2019 5 min.

Modelová situace nepříznivých povětrnostních podmínek, kdy v důsledku velkého tlakového rozdílu mezi tlakovou výší nad jihem Evropy a tlakovou níží nad Skandinávií proudil kolem této tlakové níže chladný vzduch od severozápadu.

Rychlost větru v severní části Moravy přesáhla na několika místech hodnotu 130 km/h. Současně byl tento vítr doprovázen přívalovými srážkami, které způsobovali lokální rozvodnění menších toků. V období 24 hodin spadlo mezi 50-100 mm srážek. Na vodním toku Bělé je dosaženo třetího stupně povodňové aktivity.

40 organizací / jednotek / subjektů

S následky řádění živlů v podobě popadaných stromů, poničených střech, škod na infrastruktuře a výpadku dodávek elektrické energie se musely vypořádat všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) i krajského krizového řízení. GINA dodala lokalizační a koordinační systémy pro jednotky záchranářů. Za pomoci osobních lokátorů a aplikace GINA Central lze sledovat záchranářské týmy v reálném čase nebo jejich historii pohybu. Díky tomu lze vytvářet zóny a efektivně tak kontrolovat území, které může být zasaženo. 

„Cvičení, jejichž úkolem je prověřit připravenost záchranářů, pořádáme pravidelně. Vždy vybíráme zadání podle toho, co by v našem kraji opravdu mohlo v budoucnu hrozit. Jednotlivé složky IZS pak pilují koordinaci záchranných a likvidačních prací.“ řekla vedoucí krajského oddělení krizového řízení Alena Hložková.

Působením větru v nejsevernější části Olomouckého kraje došlo k velkým škodám v zalesněných porostech a na budovách. KOPIS přijímal z území ORP Jeseník desítky tísňových volání týkajících popadaných stromů, výpadků dodávek elektrické energie, poničených střech domů, škody na infrastruktuře.

„Ukazuje se, že všechny složky IZS pracují jako tým a nehrají si na vlastním písečku. Navíc dokážou efektivně spolupracovat i s polskými kolegy. A to je pro všechny obyvatele regionu skvělá zpráva.“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Cvičení mělo za úkol prakticky procvičit koordinaci záchranných a likvidačních prací realizovaných orgány krizového řízení a složkami IZS při vzniku povodně v důsledku orkánu doprovázeného intenzivními přívalovými srážkami na území ORP Jeseník (Mikulovice, Zlaté Hory).  A také hlavně procvičit procesy spojené s vyhlášením krizového stavu na části území Olomouckého kraje.