Systém pro koordinaci posádek Zdravotnické záchranné služby | GINA Software

Systém pro koordinaci posádek Zdravotnické záchranné služby

Cílem projektu bylo rozšíření služeb tísňové linky 155 ve Středočeském kraji a zabezpečení lepšího propojení s číslem mezinárodní tísňové linky 112.

6 min.

Abstrakt

Cílem projektu bylo rozšíření služeb tísňové linky 155 ve Středočeském kraji a zabezpečení lepšího propojení s číslem mezinárodní tísňové linky 112. Tento projekt zajišťuje komplexní systém přijetí události, její zpracování a koordinaci výjezdu posádky Záchranné služby.

Námi poskytnuté služby

·      Součást analytického týmu pro zřízení architektury a fungování systému mezi jednotlivými organizacemi záchranných složek

·      Návrh, vývoj, instalace a údržba systému pro zadávání a odbavování systému řízení záchranných složek včetně tréninku pracovníků

·      Zajištění spolehlivého rozšíření komunikace systémů tísňových linek 112 a 155

·      Technická a uživatelská podpora 24 hodin denně

Stav před realizací

Výjezdy Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje byly prováděny pomocí aplikace s možností zadávání příkazů a mapou. Dispečeři neměli spolehlivý přehled o pohybu a stavu posádky vozidla. Nepřehledná orientace v oblastech bez zpevněných cest. Dostupnost pouze základních zdravotnických informací o pacientovi skrze radiostanici. O změnách polohy i stavu pacienta byly posádky informovány pouze prostřednictvím radiostanice.

Stav po realizaci

Výjezdy pro jednotlivé posádky jsou předávány pomocí výjezdových tabletů GINA. Posádky zde vidí aktuální informace o poloze pacienta a o místě zásahu. Kooperace mezi posádkami i dalšími jednotkami IZS je probíhá online a je vizualizována na mapě jak dispečerům, tak jednotlivým posádkám. Aktuální informace o pacientovi včetně jeho zdravotního stavu, nemocí a kontaktních informací vidí posádka přímo ve výjezdovém tabletu. Možnost výběru mapového podkladu pro snadnější orientaci v komplikovaném terénu. Navigace na místo zásahu probíhá pomocí GPS přímo ve výjezdovém tabletu. Zobrazování bodů zájmu, jakými jsou například nemocnice, přenosné AED a další,. v mapovém podkladu. Online kooperace všech složek záchranného systému (112) včetně letecké záchranné služby a finální snížení dojezdových časů.

Data realizace

Země realizace: Česká republika

Rozmezí realizace: 2015

Počet obyvatel využívající tísňový systém Středočeského kraje: 1.338 milionu

Klient: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Počet hovorů: 150 000 za rok (více než 450 za den)

V provozu: nepřetržitě 

Reference

Velmi cenná je vizualizace zasahujících jednotek hasičů zejména při událostech, kdy je použit automatizovaný externí defibrilátor. Při takovýchto zásazích na místo vyjíždí nejen tým záchranky, ale i časově nejdostupnější tým hasičů s automatizovaným externím defibrilátorem. Pokud hasiče s defibrilátorem vidíme v mapách, operátor může třeba upozornit volajícího, že jsou hasiči už na místě, a tím zajistit co nejrychlejší příchod k pacientovi.

Barbora Zuchová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje