Navigační a koordinační systém pro Leteckou záchrannou službu | GINA Software

Navigační a koordinační systém pro Leteckou záchrannou službu

Cílem projektu bylo vytvořit systém pro Leteckou záchrannou službu zajišťující komplexní systém přijetí události, vyslání a koordinace posádky Letecké záchranné služby.

4 min.

Abstrakt

Cílem projektu bylo vytvořit systém pro Leteckou záchrannou službu. Projekt zajišťuje komplexní systém přijetí události, vyslání a koordinace posádky Letecké záchranné služby.

 

Námi poskytnuté služby

·      Analýza a návrh architektury pro zřízení a fungování služby včetně napojení na systém organizací integrovaného záchranného systému

·      Návrh, vývoj, instalace a údržba systému pro zadávání a odbavování systému řízení záchranných složek včetně tréninku pracovníků

·      Technická a uživatelská podpora 24hodin denně

 

Stav před realizací

Informace o událostech pro LZS byly posádkám předávány pomocí pageru, který měla každý člen posádky u sebe. Pilot musel poté vytáhnout papírovou mapu, nalézt místo zásahu, spočítat kurz a zadat jej do navigace na palubě helikoptéry. Posádka musela odhadnout čas příletu a zjistit si informace o počasí, teprve poté mohli vzlétnout. Tyto úkony zvyšovaly časovou prodlevu mezi přijetím události a samotným vzletem.

Stav po realizaci

Události jsou přijímány pomocí aplikace GINA HEMS, která je určená pro zařízení Apple iPad, která jsou certifikována jako EFB zařízení a tudíž jsou vhodná pro použití ve vzduchu. Po přijetí události vidí posádka ihned místo události, stav a informace o pacientovi, kurz, vzdálenost k místu zásahu, čas příletu, možnost výběru z několika mapových podkladů a především aktuální předpověď počasí s vizualizací přímo v mapě. Pomocí satelitní mapy lze nalézt vhodnou plochu pro přistání helikoptéry ještě před příletem na místo. Díky aplikaci GINA HEMS má posádka přímé napojení na ZZS i na ostatní posádky Letecké záchranné služby. Díky mezikrajskému propojení je možné vidět i ostatní složky záchranného systému a spolupracovat s nimi.

Data realizace

Země realizace: Česká republika

Rozmezí realizace: 2014-2017

Počet obyvatel využívající LZS ČR: 10 milionů

Klient: Letecká záchranná služba ČR

Počet hovorů: 40 za den

V provozu: nepřetržitě