Národní Informační Systém Integrovaného záchranného systému ČR | GINA Software

Národní Informační Systém Integrovaného záchranného systému ČR

Cílem projektu bylo vybudovat moderní integrovaný záchranný systém (112) v České republice, který by pokryl kompletní proces zadávání a odbavování výjezdů záchranných složek.

6 min.

Abstrakt

Cílem projektu bylo vybudovat moderní integrovaný záchranný systém (112) v České republice, který by pokryl kompletní proces zadávání a odbavování výjezdů záchranných složek. Hlavním cílem bylo propojení jednotlivých složek, kterými jsou Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR a Zdravotnická záchranná služba ČR. Vytvoření jednotného technologického celku by tak mělo zefektivnit výjezdy posádek, usnadnit komunikaci mezi dispečery a posádkami a markantně tak snížit finální dojezdové časy na místa událostí.

Poskytované služby

·      Návrh systému pro komunikaci mezi jednotlivými organizacemi Integrovaného záchranného systému ČR.

·      Návrh, vývoj, instalace a údržba systému pro zadávání a odbavování systému řízení záchranných složek, včetně tréninku pracovníků.

·      Technická a uživatelská podpora 24 hodin denně.

 

Stav před realizací

Výjezdové lístky byly tištěnou formou předávány výjezdové posádce, která měla informace o místě zásahu i stavu události pouze v tomto dokumentu. Nebylo možné získávat aktuální informace o stavu, poloze události, nebo informace o okolním terénu v reálném čase. Informace o budovách, počtu pater nebo lokacích požárních schodišť, bylo možné získat pouze pomocí radiostanice. Dispečeři neměli aktuální informace o pohybu dané posádky a koordinace jednotlivých složek na místě události tak byla místy složitá. Kooperace mezi okrsky probíhala především skrze radiostanice a telefony  a byla tak neefektivní a zdlouhavá.

Stav po realizaci

Výjezdy pro jednotlivé posádky jsou předávány pomocí výjezdových tabletů GINA. Posádky zde vidí aktuální informace o poloze místa zásahu, případně další data týkající se zásahu. Kooperace mezi  jednotkami probíhá v reálném čase a je vizualizována na mapě jak dispečerům, tak jednotlivým posádkám. Aktuální informace o stavu události, počtu zraněných osob a pohybu jednotek jsou v reálném čase zobrazovány na tabletu všem účastníkům záhu v tzv. „společném operačním pohledu“. Tablet nabízí pokročilou možnost výběru mapového podkladu, včetně informací z katastru nemovitostí. Navigace na místo zásahu probíhá pomocí GPS aplikace, přímo ve výjezdovém tabletu. Všechny složky integrovaného záchranného systému (112) spolupracují v reálném čase a bylo prokázáno podstatné snížení dojezdových časů na místo události.

Data realizace

Země realizace: Česká republika

Rozmezí realizace: 2013 - 2015

Počet obyvatel využívající tísňový systém: 10 milionů

Klient: Ministerstvo vnitra České republiky

Počet hovorů: 2 miliony za rok (více než 5 000 za den)

V provozu: nepřetržitě

 

Reference

Za KOPIS se s praktickým příkladem setkáváme denně. Díky lokalizaci vozidel známe jejich polohu, operativně je převelujeme k nejbližším MU, navigujeme je v případech kdy bloudí. Díky fotografiím mají operační rychlý feedback jak to na místě MU vypadá. Stejně tak i řídící důstojník a tiskový mluvčí. Zakreslování se nejvíce využívalo a zároveň i osvědčilo na povodních 2013.

plk. Ing. David Jirouš, vedoucí oddělení KOPIS Jihomoravského kraje